Rok za usklađivanje sa Zakonom o BZR ističe 7. maja

Objavljeno
06/05/2025
Objavljeno u
Vesti

Rok za usklađivanje sa Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu ističe 7. maja 2025. godine.

Novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu („Sl. glasnik RS“, br. 35/2023, Zakon) stupio je na snagu 7. maja 2023. godine i donosi niz obaveza koje svi poslodavci moraju ispuniti najkasnije do 7. maja 2025. godine.

Podsećamo na najvažnije obaveze iz Zakona:

  • Obavezno osiguranje zaposlenih – bez obzira na delatnost, svaki poslodavac je dužan da o svom trošku osigura zaposlene za slučaj povrede na radu i profesionalnih bolesti. Uprkos pitanjima koja su se pojavila da li ova obaveza poslodavaca postoji s obzirom da nije donet poseban zakon o osiguranju od povreda na radu, praksa je zauzela stav da poslodavac ima navedenu obavezu, u skladu sa odredbama Zakona o osiguranju („Sl. glasnik RS“, br. 139/2014 i 44/2021). Na ovaj način srpsko zakonodavstvo usklađuje se sa propisima Evropske unije i konvencijama Međunarodne organizacije rada br. 102 i 121 koje je Srbija ratifikovala i samim tim se obavezala da će svoje zakonodavstvo u oblasti socijalne zaštite uskladiti sa ciljevima ovih Konvencija.
  • Periodični lekarski pregledi zaposlenih – obavezni su na zahtev zaposlenih u skladu sa rizicima radnog mesta, a najkasnije u roku od 5 godina od isteka prethodnog pregleda.
  • Periodične obuke zaposlenih za bezbedan i zdrav rad – za radna mesta sa povećanim rizikom obuke su obavezne svake godine, a za ostala radna mesta najmanje jednom u tri godine.
  • Dodatna obuka nakon teške ili smrtne povrede na radu – poslodavac ima obavezu da izvrši dodatnu obuku u roku od osam dana za sve zaposlene na radnim mestima na kojima se dogodila povreda na radu.
  • Licenciranje i kontinuirano usavršavanje stručnjaka za bezbednost i zdravlje na radu – uvodi se stroža kontrola i veći nivo odgovornosti.
  • Postupak izdavanja dozvole za rad na poslovima sa visokim rizikom – poslodavac mora da propiše postupak i način za izdavanje dozvole zaposlenom za rad na rizičnim poslovima (izvođenje radova na visini, dubini, u skučenom prostoru itd.).
  • Građevinska preduzeća – obavezna izrada elaborata o uređenju gradilišta ako radovi traju duže od tri dana i prijava početka radova inspekciji.
  • Rad od kuće i na daljinu – zakon prepoznaje i ove oblike rada kao deo sistema bezbednosti i zdravlja.
  • Povećana ovlašćenja inspektora rada – mogu privremeno zabraniti rad na privremenim ili pokretnim gradilištima u trajanju do 30 dana, u zavisnosti od okolnosti, u slučaju ugrožavanja bezbednosti na gradilištima.

Zakonom su propisane visoke novčane kazne za nepoštovanje obaveza – od 300.000 dinara do 2.000.000 za pravna lica, odnosno 50.000 dinara za preduzetnike i odgovorna fizička lica.

Za pomoć u sprovođenju zakonskih mera i usklađivanju sa novim zahtevima, budite slobodni da nas kontaktirate.

Za sve dodatne informacije ili konsultacije, tim Tasić & Partneri stoji Vam na raspolaganju.

Podelite

Scroll